Chcesz zainstalować fotowoltaikę ale nie wiesz, czy wiąże się to z dodatkowymi podatkami? A może jesteś prosumentem i zastanawiasz się czy sprzedaż energii do sieci jest opodatkowana? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy podatek od fotowoltaiki dotyczy właśnie Ciebie!
Czy trzeba płacić podatek od paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu domu?
Nie musisz płacić należnego podatku od paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku mieszkalnego, ponieważ są one traktowane jako część budynku, a nie jako osobna budowla. W związku z czym nie podlegają one dodatkowemu opodatkowaniu w ramach podatku od nieruchomości. Zostało to potwierdzone przez Ministerstwo Finansów.
Instalując panele fotowoltaiczne, podatek vat od nieruchomości nie może wzrosnąć, ponieważ jest naliczany od powierzchni użytkowej budynku.
Czy podatek od nieruchomości obejmuje fotowoltaikę zamontowaną na gruncie?
Według prawa budowlanego panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie mogą zostać uznane za budowlę. Oznacza to, że podlegają opodatkowaniu. Wynika to z nowelizacji Ustawy o Podatkach i Opłatach Lokalnych, której celem jest uporządkowanie przepisów dotyczących opodatkowania budowli i innych obiektów technicznych.
Czy instalacja fotowoltaiczna oznacza konieczność płacenia wyższego podatku? Jeśli panele fotowoltaiczne nie są częścią działalności gospodarczej i nie została zgłoszona jako budowla, to w większości przypadków nie będzie ona podlegać dodatkowemu opodatkowaniu.
Jeśli panele fotowoltaiczne na gruncie są częścią działalności gospodarczej, to w tym przypadku podatek od nieruchomości może wynosić nawet 2% wartości budowli rocznie. Dotyczy to np. właścicieli farm fotowoltaicznych. Elektrownie fotowoltaiczne opodatkowane są jedynie od konstrukcji wsporczych oraz ich części budowlanych, nie od samych paneli słonecznych.
Fotowoltaika na raty – czy to się opłaca?
Czy musisz płacić podatek dochodowy od energii oddanej do sieci?
W systemie net billing prosumenci sprzedają nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, a przychód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Aby rozliczyć PIT, operator sieci przekazuje prosumentom informacje o przychodach, które należy uwzględnić w rocznym zestawieniu podatkowym.
Jeśli posiadasz mikroinstalację do 50 kWp, a sprzedaż energii nie stanowi Twojej regularnej działalności gospodarczej, wówczas możesz skorzystać ze zwolnienia z PIT.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz amortyzować instalację fotowoltaiczną jako środek trwały, co obniża Twoją podstawę opodatkowania.
Sprawdź jak działa instalacja on grid!
Jakie zmiany w podatkach od fotowoltaiki mogą nas czekać w przyszłości?
Mimo, że w ostatnich latach pojawiały się propozycje wprowadzenia nowych opłat dla prosumentów, to obecnie nie ma decyzji o dodatkowym podatku od posiadania fotowoltaiki.
Zastanawiasz się czy Unia Europejska może narzucić nowe regulacje? Komisja Europejska może wprowadzić zmiany w sposobie rozliczania energii oddawanej do sieci.
Jednak mimo potencjalnych zmian, fotowoltaika nadal się opłaca i jest korzystnym rozwiązaniem w kontekście rosnących cen energii.
Podsumowanie
- Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu jednorodzinnego nie podlegają pod podatek od nieruchomości i nie zwiększają go. Są traktowane jako część budynku.
- Instalacje na gruncie mogą być traktowane jako osobna budowla i wówczas podlegają opodatkowaniu.
- W systemie net billing sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej do sieci podlega podatkowi dochodowemu PIT.