Fotowoltaika się opłaca

Fotowoltaika opłacalność. Kiedy warto zakładać panele fotowoltaiczne?

Wiele osób zainteresowanych założeniem mikroinstalacji fotowoltaicznej ma wątpliwości czy taka inwestycja jest opłacalna. Czy fotowoltaika to korzystne rozwiązanie dla wszystkich?

fotowoltaika opłacalność

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Podstawowym elementem paneli fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne, a ich zadaniem jest produkcja energii elektrycznej. Ogniwo z kolei jest zbudowane z krzemu, które pochłania jednostkę światła. Elektron jest wybijany ze swojej pozycji i zmuszony do ruchu, w którym jest przepływ prądu elektrycznego. 

Za pośrednictwem złącza półprzewodnikowego typu p-n ma miejsce połączenie procesu z obiegiem elektronów, który to odbywa się w sieci energetycznej. Tym sposobem energia słoneczna jest zamieniana w energię elektryczną. 

Moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały (stały zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych) i aby móc z niego korzystać jest za pomocą inwertera zamieniany na prąd przemienny, zwany także w żargonie technicznym prądem sinusoidalnym (ze względu na kształt sinusoidy). 

Instalacja fotowoltaiczna nie emituje dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Fotowoltaika jest zatem rozwiązaniem ekologicznym, a korzystanie z niej oznacza mniejsze rachunki za prąd. 

fotowoltaika a ekologia

Czy w Polsce jest odpowiednie nasłonecznienie?

Nasłonecznienie to nic innego, jak suma natężenia słonecznego promieniowania na daną powierzchnię w danym czasie. Jest przeważnie wyrażane w kWh/m2 bądź W/m2. To czynnik, który w sposób bezpośredni przekłada się na sprawność ogniw fotowoltaicznych.

Sceptycy fotowoltaiki twierdzą, że tego typu inwestycja w Polsce nie jest opłacalna z uwagi właśnie na występujące w tej części Europy niezbyt wysokie nasłonecznienie. Jest to jednak nieprawda. 

Warunki klimatyczne, które panują w naszym kraju są optymalne dla działania paneli fotowoltaicznych. Aby montaż modułów był opłacalny, nie jest wcale wymagane pełne nasłonecznienie. Okazuje się, że większość uzysków energii z fotowoltaiki notuje się w okresie od wiosny do jesieni, a nie tak jakby mogło się wydawać tylko w okresie letnim. 

Wiele osób jest przekonanych, że instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje tylko wówczas, gdy jest słonecznie. Nie jest to jednak prawdą – moduły wytwarzają energię także w dni pochmurne. Co więcej, długotrwałe upały i pełne nasłonecznienie połączone z brakiem wiatru mogą spowodować przegrzanie paneli, co z kolei oznacza znaczny spadek ich wydajności. 

Kalkulator Ofert Fotowoltaicznych

Kalkulator

W minutę poznasz ceny instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub firmy

Instalacja działa także w okresie zimowym – nie potrzebuje ciepła, a światła. Faktem jest jednak, że w tym czasie uzyski energii są mniejsze. Istnieje za to możliwość korzystania z wygenerowanych wcześniej nadwyżek energii, które są przesyłane do sieci publicznej (najczęstsze rozwiązanie) lub przechowywane przez magazyny energii (mniej popularne z uwagi na zdecydowanie większe koszty). 

Generalnie rzecz biorąc cały obszar Polski ma optymalne warunki klimatyczne dla fotowoltaiki. Nie mniej jednak Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki wytypowało najlepsze województwa dla zainwestowania w panele fotowoltaiczne. Są to woj. lubelskie, podkarpackie, opolskie, małopolskie, łódzkie oraz dolnośląskie. 

Biorąc pod uwagę roczne nasłonecznienia to prym w Polsce wiodą takie miasta jak: 

Rzeszów (1351 kWh/m2), Tarnów (1339 kWh/m2), Lublin (1337 kWh/m2), Opole (1319 kWh/m2), Kalisz (1308 kWh/m2), Wrocław (1304 kWh/m2), Kraków (1302 kWh/m2). 

Oczywiście nie oznacza to, że tylko w wyżej wymienionych województwach czy miastach inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna. Średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi 1289 kWh/m2, co jest bardzo dobrym wynikiem.

panele pv nasłonecznienie

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Na cenę zestawu fotowoltaicznego, a więc paneli fotowoltaicznych i niezbędnego osprzętu, wpływa przede wszystkim rodzaj i jakość komponentów oraz oczywiście rozmiar instalacji. Do tego dochodzi także koszt montażu, który zależy nie tylko od miejsca instalacji (dach, grunt), ale i stawek instalatora. Instalacja fotowoltaiczne dla przeciętnego gospodarstwa domowego kosztuje od 16 do 28 tys. zł.

Kluczowym wyborem jest rozmiar instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy moduły fotowoltaiczne mają wytwarzać energię tylko na potrzeby gospodarstwa domowego to można skorzystać z prostych obliczeń. Za każde 50 zł widniejące na miesięcznym rachunku za prąd rekomenduje się 1 kW mocy fotowoltaiki. 

Istotna jest także decyzja o wyborze instalatora fotowoltaiki. Powinien mieć odpowiednie doświadczenie, tzn. działać na rynku kilka lat. Warto zapoznać się z opiniami, jakie na temat instalatorów mają ich klienci. 

Ogromne znaczenie dla kosztów całej instalacji mają jej najważniejsze elementy, czyli panele fotowoltaiczne. Najwyższą wydajnością wykazują się panele monokrystaliczne, ale idzie za tym także wyższa cena. Dobrym stosunkiem jakości do ceny, a i tym samym większą popularnością cieszą się z kolei panele polikrystaliczne. Najtańsze, ale i za to najmniej efektywne są panele amorficzne. 

Kalkulator Ofert Fotowoltaicznych

Kalkulator

W minutę poznasz ceny instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub firmy

Panele monokrystaliczne cechują się wysoką jakością materiału półprzewodnika, która przekłada się na wysoką, bo nawet 20% sprawność. Są rekomendowane w przypadku niewielkiej powierzchni dachu, którą można przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną – z uwagi właśnie na ich wyższą wydajność. 

Tego rodzaju panele są atrakcyjne także z uwagi na wygląd. Barwa paneli monokrystalicznych, czyli głęboka czerń, przeważnie dobrze komponuje się nie tylko z pokryciem dachowym, ale i całą nieruchomością.  

Za kolejną przewagę modułów monokrystalicznych należy uznać współczynnik temperaturowy. Zauważono, że panele fotowoltaiczne tracą wydajność w wysokich temperaturach. Ogniwa monokrystaliczne radzą sobie z nimi nieco lepiej, niż ogniwa polikrystaliczne. 

Tańsze są moduły polikrystaliczne, których powierzchnia nie jest jednolita – widać na niej kryształy krzemu. Ich wydajność jest na poziomie 14-17%. Ten rodzaj paneli zaleca się w przypadku posiadania większej powierzchni dachu – wymagają po prostu więcej miejsca. 

panele monokrystaliczne

Z uwagi na powłokę antyrefleksyjną panele polikrystaliczne mają odblaskową, niebieską barwę. Jeśli przyjrzymy im się z bliska, to dostrzeżemy że ogniwo składa się z kilku kryształów. Tymczasem ogniwo monokrystaliczne to jeden kryształ, co oznacza że elektrony mają większą swobodę ruchu, ale proces produkcji ogniw jest trudniejszy. 

Najbardziej atrakcyjne pod względem ceny są panele amorficzne (zwane także cienkowarstwowymi). Jednak za niższą ceną “kryje się” niższa efektywność. Ogniwa są wykonane z amorficznego kryształu krzemu. Materiał zawiera dosyć sporo defektów strukturalnych. 

Ten rodzaj modułów co prawda ma niższy wskaźnik sprawności, ale ich zaletą jest niski wskaźnik spadku mocy w wysokich temperaturach. Z uwagi na to, że panele amorficzne są lekkie i dosyć elastyczne to często są stosowane w systemach fotowoltaicznych montowanych np. na fasadach budynków. Ich minusem jest jednak zbyt krótka, bo trwająca zaledwie około 10 lat żywotność. 

Na rynku fotowoltaicznym można także znaleźć urządzenia, w których półprzewodnikowym materiałem jest np. mieszkanka indu, miedzi, galu i selenu. Tego typu rozwiązania cechują się jednak umiarkowaną wydajnością. 

Kiedy najbardziej opłaca się mieć instalację fotowoltaiczną?

Polska pod względem ilości oraz mocy fotowoltaiki niestety nie zajmuje czołowego miejsca w europejskim zestawieniu. Wyprzedzają nas także państwa, w których panują gorsze niż u nas warunki klimatyczne. Liderem rankingu jest nasz zachodni sąsiad, czyli Niemcy. 

W zdecydowanej większości polskich domów, które są ogrzewanie kotłem grzewczym i nie posiadają klimatyzacji, montowane są instalacje fotowoltaiczne o mocy 2-4 kWp. Zestaw PV o mocy 3 kWp potrzebuje zazwyczaj ok. 20 m2 powierzchni dachu, aby zamontować 12 modułów fotowoltaicznych. 

W ostatnich latach z uwagi przede wszystkim na spory spadek cen paneli PV oraz uchwalenie ustawy o OZE (odnawialne źródła energii) fotowoltaika mocno zyskuje na popularności. 

Korzystne są także zasady rozliczeń pomiędzy prosumentami a zakładami energetycznymi. Instalacja w systemie on-grid pozwala na oddanie do sieci publicznej nadwyżek energii oraz jej odebranie (w 80%) w razie potrzeby w ciągu kolejnych 12 miesięcy. 

Rosnąca popularność fotowoltaiki oraz pozostałych odnawialnych źródeł energii wynika również ze wzrostu naszej świadomości, jak bardzo potrzebna jest w dzisiejszych czasach działalność proekologiczna. 

Kalkulator Ofert Fotowoltaicznych

Kalkulator

W minutę poznasz ceny instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub firmy

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, panujące w Polsce warunki klimatyczne są odpowiednie dla instalacji fotowoltaicznej. Sceptycy montażu paneli fotowoltaicznych na polskich dachach wskazują, że na równiku produkcja energii z zestawu PV jest blisko półtora razy większa. Niemniej jednak, jest wiele krajów o nawet mniej sprzyjających warunkach klimatycznych, gdzie inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest uznawana za opłacalną. 

Nierzadko słyszy się, że zestaw PV jest opłacalny wyłącznie dla tych gospodarstw domowych, których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe. Należy jednak podkreślić, że profil zużycia prądu ma znaczenie, ale na etapie doboru mocy instalacji fotowoltaicznej, a nie dla opłacalności inwestycji.

Nie jest prawdą, że miesięczny rachunek za prąd na poniżej 100 zł jest “przeciwwskazaniem” do montażu paneli fotowoltaicznych. Należy optymalnie dobrać wielkość instalacji. Mniejszy zestaw oznacza niższe koszty zakupu, co przekłada się na opłacalność inwestycji. 

zielony prąd

Wiele osób uważa, że montaż fotowoltaiki nie jest opłacalny w przypadku nieodpowiedniego kąta nachylenia dachu oraz orientacji budynku. Tymczasem wydajność przydomowej elektrowni słonecznej jest satysfakcjonująca przy nachyleniu 15-60 stopni. Naturalnie trzeba się liczyć ze stratami energii, ale nie są one znaczące. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku odchyleń (do 45 stopni) od orientacji południowej na zachód czy wschód. 

Przeszkodą nie jest także żadne pokrycie dachowe. Obecnie producenci systemów montażowych oferują takie rozwiązania, które gwarantują odporność mechaniczną oraz szczelność poszycia dachowego. 

Bez wątpienia fotowoltaika jest dla zdecydowanej większości gospodarstw domowych opłacalna. Co więcej, można powiedzieć, że niemal w każdym przypadku warto zainwestować w panele fotowoltaiczne. W szczególności, jeśli budynek mieszkalny posiada klimatyzację oraz jest ogrzewany za pomocą pompy ciepła. 

fotowoltaika na gruncie

W jakich przypadkach fotowoltaika jest nieopłacalna?

Nie można jednak powiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna dla każdego jest optymalnym rozwiązaniem. Są sytuację, w których warto dokładnie rozważyć, czy montaż modułów fotowoltaicznych jest trafną decyzją. 

Biorąc pod uwagę tylko finansowe aspekty, to fotowoltaika jest średnio opłacalna dla osób, które płacą naprawdę niewielkie kwoty za energię elektryczną. Mowa tutaj szczególnie o opłatach rzędu kilkudziesięciu złotych.

Dla instalatora koszt budowy instalacji mniejszej i większej jest bardzo zbliżony. Ponadto im mniejszy zestaw PV, tym proporcjonalnie rośnie cena nie tylko samych modułów oraz osprzętu, ale i montażu. Patrząc jednak ze strony ochrony środowiska naturalnego to inwestycja w przydomową elektrownie słoneczną jest zawsze opłacalna. 

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się po kilku latach. Dlatego, jeśli w niedługim czasie planujesz przeprowadzkę to dobrze przemyśl, czy warto wydać te kilkadziesiąt tys. zł. Z drugiej strony instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość danego budynku. Poza tym rośnie jej atrakcyjność na rynku nieruchomości. 

Kalkulator Ofert Fotowoltaicznych

Kalkulator

W minutę poznasz ceny instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub firmy

Niekorzystne dla prawidłowego działania modułów fotowoltaicznych jest ich zacienienie. Każdy procent zacienienia panelu może przyczynić się do znacznego spadku wydajności zestawu fotowoltaicznego

Zacienienie może być okresowe lub stałe. Może być spowodowane obiektami, które znajdują się w sąsiedztwie lub położonymi nieco dalej. Cienie są krótsze latem, a dłuższe zimą. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób cień pada na moduł fotowoltaiczny. 

Najczęstszym przypadkiem jest tzw. samozacienienie. Jeśli rzędy paneli fotowoltaicznych są ulokowane w zbyt bliskiej odległości, to mogą się nawzajem zacieniać. W przypadku obiektów bliskich, cień w sposób bezpośredni pada na moduł i zmienia swoje położenie w zależności od pory dnia. 

montaż instalacji pv

Wydawać by się mogło, że obiekty, które znajdują się w nieco dalszej odległości, nie powinny powodować problemu, jakim jest zacienienie paneli fotowoltaicznych. Warto jednak na nie zwrócić uwagę, bowiem ten typ zacienienia pojawia się, gdy słońce znajduje się nisko. Wykonanie analizy otoczenia jest zatem bardzo istotne. 

Nad inwestycją w fotowoltaikę należy się także mocno zastanowić, jeśli można je zamontować wyłącznie na połaci dachu skierowanej na północ. Jak wiadomo najbardziej optymalnym kierunkiem dla mikroinstalacji jest południe. Niezłe uzyski można osiągnąć także z instalacji skierowanej na wschód lub na zachód. 

Montaż paneli nie jest dobrym pomysłem także wtedy, jeśli w najbliższym czasie ma nastąpić wymiana dachu (nie dotyczy oczywiście planowania instalacji na gruncie). W takim przypadku rosną bowiem koszty: demontaż i ponowny montaż instalacji. Lepiej w takiej sytuacji wstrzymać się z montażem zestawu fotowoltaicznego. Co więcej, obecne rozwiązania pozwalają na większe jego zintegrowanie z pokryciem dachowym. 

energia ze słońca

Ceny energii elektrycznej w Polsce

Dla potencjalnych inwestorów w przydomową elektrownie słoneczną języczkiem uwagi z całą pewnością są ceny energii elektrycznej. Będąc prosumentem zmniejszamy swoje wydatki na prąd. Przykładowo, jeśli w skali roku dane gospodarstwo domowe zużywa energii na poziomie 5 MWh, a po uruchomieniu własnej elektrowni słonecznej wykorzystuje połowę jej produkcji na własne potrzeby, to rachunki za prąd zmniejszają się o około 2250 zł (zakładając cenę 0,5 zł brutto/kWh). 

Instalacja fotowoltaiczna w systemie on-grid nie oznacza, że opłaty za energię elektryczną całkowicie znikają. Znacznie zmniejsza się część rachunku dot. sprzedaży energii, nadal naliczane są tzw. opłaty dystrybucyjne. 

Dla prosumenta sieć publiczna to magazyn energii, z którego może odebrać oddaną wcześniej do sieci energię. W przypadku zestawu PV o mocy do 10 kW w skali roku może to być 80% energii przesłanej do sieci energetycznej.  

Okres zwrotu inwestycji skróci się wraz z wzrostem cen prądu. To, że stawki pójdą w górę jest prawdopodobne. Prognozuje się bowiem dynamiczny wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych z uwagi na m.in. drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Zdaniem ekspertów rynku energetycznego w ciągu najbliższych 2-3 lat ceny prądu wzrosną do nawet 0,7 zł/kWh. 

panele pv i wiatraki

Na czym polega bilansowanie i rozliczanie nadwyżek energii?

Osoba, która zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w systemie on-grid jest nazywana prosumentem. Co ciekawe, termin ten jest znany już od lat siedemdziesiątych XX wieku, a ma swoje zastosowanie również w kontekście zrównoważonego rozwoju. Posiadając przydomową elektrownie słoneczną jest się jednocześnie producentem i konsumentem energii, czyli właśnie prosumentem. 

Dla prosumenta szczególne znaczenie ma ustawa OZE z 2015 roku, której ostatnia nowelizacja weszła w życie w 2018 roku. Jeden z punktów tej ustawy dotyczy “obowiązku bilansowania produkcji i zużycia energii przez prosumenta”. 

Zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych na świecie jest podłączona do sieci publicznej. Rzadziej wybierany jest tzw. system wyspowy (off-grid), czyli najkrócej definiując niezależny od sieci. 

Kalkulator Ofert Fotowoltaicznych

Kalkulator

W minutę poznasz ceny instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub firmy

Dlaczego rozwiązanie on-grid jest popularniejsze? Jest przede wszystkim tańsze. W jej skład nie musi wchodzić kosztowny magazyn energii, bo jego rolę odgrywa sieć energetyczna. Nadwyżki energii trafiają do sieci, a w razie potrzeby są z niej odbierane.  

Takie podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci publicznej wymaga oczywiście wymiany licznika prądu – z jednokierunkowego na dwukierunkowy. Niekiedy nie trzeba fizycznie wymieniać urządzenia pomiarowego, a jedynie odblokować stosowną funkcję. Wszelkie koszty z tym związane ponosi zakład energetyczny. 

Prosument, który przekazuje nadwyżki energii do sieci, nie zarabia w gotówkowym znaczeniu. Ma zatem prawo odebrać (bez żadnych kosztów) 70-80% wprowadzonej energii do sieci. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi instalacja fotowoltaiczna o mocy do 10 kW umożliwia odebranie do 80% przesłanej do sieci energii. Z kolei większe zestawy PV, tj. powyżej 10 kW (maksymalnie 50 kW) uprawniają do odbioru 70% “zmagazynowanej” energii. 

Taki system rozliczania jest często określany jako net-metering. Jest to nic innego jak forma opustu do faktury za energię elektryczną. Firma energetyczna informuje (np. raz na 6 miesięcy) prosumenta o ilości rozliczanej energii, a odbiór nadwyżek jest możliwy w ciągu 12 miesięcy od daty odczytu. 

Należy podkreślić, że tzw. opustowi podlega energia elektryczna czynna oraz te opłaty dystrybucyjne, które zaliczamy do składników zmiennych. Rejestracja danych dot. ilości energii oddanej do sieci oraz pobranej z sieci odbywa się za pośrednictwem licznika dwukierunkowego. 

Warto też podkreślić, że obowiązkiem prosumenta jest rozliczanie energii w oparciu o podpisaną umowę kompleksową. Nie można zatem w przypadku instalacji fotowoltaicznej podpiętej do sieci publicznej posiadać oddzielne umowy na sprzedaż energii i dystrybucję energii. Szczegółowe informacje nt. rozliczeń znajdują się w umowie kompleksowej lub aneksie umowy kompleksowej. 

panel fotowoltaiczny

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na własną mikroelektrownie można skorzystać z kilku form finansowego wsparcia. Najczęściej inwestorzy w fotowoltaikę wybierają dotacje w ramach ogólnokrajowych programów rządowych. Są dostępne również dofinansowania lokalne, pożyczki czy ulga podatkowa. 

Dofinansowanie z programu “Mój Prąd” 

“Mój prąd” to chyba najpopularniejsza forma dofinansowania do fotowoltaiki. To rządowy program, w ramach którego można otrzymać bezzwrotną dotację w kwocie 3 tys. zł. Celem programu jest zwiększenie ilości instalacji fotowoltaicznych na polskich dachach, a jego budżet wynosi 1 mld zł. 

Inwestorzy w fotowoltaikę z programu mogą otrzymać dotację w kwocie do 50% kosztów zakupu oraz montażu mikroinstalacji. Maksymalna kwota jaką można otrzymać to 3 tys. zł. Jest to program skierowany tylko dla gospodarstw domowych, które zdecydują się na przydomową elektrownię słoneczną o mocy od 2 do 10 kWp. 

Wsparcie finansowe z “Mojego prądu” nie można otrzymać w przypadku zwiększenia mocy już istniejącej mikroinstalacji lub zakończenia przedsięwzięcia przed 23 lipca 2019 roku. Wniosek należy jednak złożyć po ukończeniu inwestycji. 

farma fotowoltaiczna

Dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze” 

“Czyste Powietrze” to program rządowy, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz walka ze smogiem. Środki można otrzymać nie tylko na wymianę źródła ciepła, termomodernizację budynku, ale i również na instalację fotowoltaiczną. 

Budżet programu wynosi aż 103 mld zł, a wnioski o dofinansowanie będzie można składać do 2029 roku. Kwota wsparcia jest uzależniona od rodzaju przedsięwzięcia oraz wysokości dochodów w gospodarstwie domowym. Jeśli chodzi o mikroinstalację to teraz jest możliwość składania tylko jednego wniosku, aby móc skorzystać z programów: “Mój prąd” i “Czyste Powietrze”. 

Z programu “Czyste Powietrze” można otrzymać dotację bezzwrotną lub dotację, która jest przeznaczona na częściową spłatę kapitału kredytu. Wnioski o finansowe wsparcie mogą składać właściciele bądź współwłaściciele domów jednorodzinnych. 

Środki z programu nie można przeznaczyć na przedsięwzięcia realizowane w budynkach, które dopiero co zostały wybudowane. Jego założeniem jest bowiem wyeliminowanie nieefektywnych źródeł ciepła na rzecz ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań. 

Kalkulator Ofert Fotowoltaicznych

Kalkulator

W minutę poznasz ceny instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub firmy

Ulga podatkowa 

Od początku 2019 roku inwestorzy w przydomową elektrownie słoneczną mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W jej ramach można odliczyć od dochodów wydatki, dzięki którym w danym budynku redukcji uległo zużycie energii cieplnej. Wśród tych kosztów jest również instalacja fotowoltaiczna. 

Poniesione nakłady można odliczyć niezależnie od tego, w której skali podatkowej “jesteśmy”. W przypadku, gdy całą kwotę nie uda się odliczyć w pierwszym roku podatkowym, to można tego dokonać w kolejnych – jednak nie dłużej niż w ciągu 6 lat. 

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł. W tym miejscu należy podkreślić, że odliczeniu od podatku nie podlegają te części kosztów dot. fotowoltaiki, które już zostały sfinansowane w formie dotacji. 

zestaw fotowoltaiczny

Lokalne dotacje na fotowoltaikę 

Własne programy dofinansowań na odnawialne źródła energii, w tym także na fotowoltaikę prowadzą niektóre jednostki samorządu terytorialnego. O dotacje mogą m.in. wnioskować mieszkańcy Warszawy. 

Obecnie przyjmowane są wnioski na przedsięwzięcia, które będą realizowane w 2021 roku. O dofinansowanie (max. 15 tys. zł) na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych mogą starać się nie tylko osoby prywatne, ale i także przedsiębiorcy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. 

Kredyty i pożyczki na fotowoltaikę

Specjalne oferty dla inwestorów w fotowoltaikę mają także banki. Kredyty czy pożyczki są proponowane na korzystnych warunkach, tj. na niskim oprocentowaniu oraz niskiej prowizji bankowej. 

Z pewnością takim rozwiązaniem będą zainteresowane osoby, które nie są w stanie wydać jednorazowo kilkudziesięciu tys. zł na zakup i montaż fotowoltaiki. Zdecydowana większość programów dofinansowań polega na częściowym zwrocie poniesionych kosztów. 

moduły fotowoltaiczne

Który rodzaj dofinansowania wybrać? 

Programów dofinansowania, z których mogą skorzystać osoby inwestujące w instalację fotowoltaiczną jest dosyć sporo. Warto pamiętać nie tylko o rządowych programach, ale także o tych na poziomie regionalnym, które mogą okazać się bardziej dopasowane do potrzeb lokalnej społeczności.  

Należy podkreślić, że każda forma wsparcia finansowego przyczynia się do znacznego ułatwienia niewątpliwe ważnej decyzji, jaką jest założenie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki dofinansowaniom znacznie przyspiesza się zwrot z inwestycji, a i domowy budżet jest mniej obciążony. 

Oczywiście zarówno formy wsparcia, jak i zasady jego udzielania są bardzo różne. Niektóre programy przewidują bezzwrotną dotację, a inne polegają na uldze podatkowej. Większość z nich jest skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych, ale i zdarzają się dotacje dla firm czy spółdzielni mieszkaniowych. 

energia ze słońca

Niektóre wnioski o dotacje wydają się być skomplikowane, a cała procedura dosyć czasochłonna. Nierzadko pomoc w uzyskiwaniu dofinansowania na fotowoltaikę oferują firmy, które w sposób kompleksowy zajmują się budową przydomowych elektrowni słonecznych. 

Dodaj komentarz

Inne artykuły

Ceny fotowoltaiki w 2024 roku – jak zaoszczędzić na zakupie?

Ceny fotowoltaiki w 2024 roku – jak zaoszczędzić na zakupie?

Rosnące ceny energii coraz bardziej zachęcają do zainwestowania w odnawialne źródła energii. Instala

10.07.2024

Autor: Daniel Mizgalski

Fotowoltaika – dofinansowanie w 2024 roku

Fotowoltaika – dofinansowanie w 2024 roku

Odnawialne źródła energii cieszą się sporym zainteresowaniem. Liczba instalacji fotowoltaicznych w P

09.07.2024

Autor: Daniel Mizgalski

Falownik hybrydowy – jak wybrać odpowiedni

Falownik hybrydowy – jak wybrać odpowiedni

Falownik hybrydowy to urządzenie, które często jest wybierane przez użytkowników instalacji fotowolt

09.07.2024

Autor: Daniel Mizgalski

Zobacz inne artykuły