fotowoltaika cena

Fotowoltaika cena czy jakość, czyli jak wybrać najlepszą ofertę?

Cena fotowoltaiki to nie jedyne kryterium, jakie należy brać pod uwagę wybierając ofertę fotowoltaiczną. Istotna jest jakość komponentów oraz dobór odpowiedniej firmy instalacyjnej. 

Komponenty instalacji fotowoltaicznej 

Najważniejszym komponentem instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele. To od ich jakości oraz parametrów zależy, jak będzie działać Twoja elektrownia słoneczna. Nie mniej ważnym elementem jest “serce” zestawu PV, czyli falownik (inwerter). 

Panele fotowoltaiczne: marka, rodzaj, moc

Z naszych obserwacji wynika, że znany już od wielu lat na rynku firma producencka to niemal 100% gwarancja wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych.  

W Rankingu PV oferta, która zawiera znaną i uznaną markę może otrzymać maksymalnie 10 punktów, a dodatkowo jeśli znajduje się  w rankingu Bloomberg New Energy Finance, zyskuje kolejne 2 punkty. To aktualizowane co kwartał zestawienie producentów, którzy wyróżniają się wiarygodnością finansową oraz wysoką jakością produktów. 

Czołówka producentów paneli fotowoltaicznych w Rankingu PV

Producent paneli fotowoltaicznych Ilość punktów w Rankingu PV
Panasonic10
Sharp10
 LG10
LONGi Solar9
Jinko Solar9
JA Solar9
Canadian Solar9
Risen Solar9
QCells9
Trina Solar9
First Solar9

Panele fotowoltaiczne, które obecnie są powszechnie dostępne w ofertach fotowoltaicznych, może podzielić na trzy grupy: 

 • monokrystaliczne,
 • polikrystaliczne,
 • amorficzne.   

Największą sprawnością, czyli stosunkiem energii wyprodukowanej do pochłoniętej, cechują się moduły monokrystaliczne. Kosztują jednak najwięcej, a jak wiadomo panele fotowoltaiczne to najdroższy element instalacji PV. 

W trudniejszych warunkach, czyli tam gdzie występuje większe zachmurzenie, lepiej będzie się sprawdzać instalacja oparta o moduły polikrystaliczne. Najmniej wydajne są moduły amorficzne, ale ich zaletą jest najniższa cena. 

W Rankingu PV oferta fotowoltaiki za rodzaj paneli może otrzymać maksymalnie 3 punkty: amorficzne 1 pkt, polikrystaliczne 2 pkt, monokrystaliczne 3 pkt. 

Wybierając ofertę na fotowoltaikę należy zwrócić uwagę nie tylko na sprawność, ale i także na moc paneli. Im większa moc modułu, tym mniejsza ich ilość niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego. 

W rankingu PV najwięcej punktów otrzymują oferty z panelami o mocy powyżej 400 W (5 pkt), a najmniej o mocy 250-280 W (1 pkt). 

Falownik (inwerter) 

Falownik, określany często jako serce instalacji fotowoltaicznej to urządzenie, którego zadaniem jest zmienianie uzyskanego prądu stałego w prąd zmienny. To najczęściej psujący się element zestawu fotowoltaicznego. Z uwagi właśnie na wysoką awaryjność, warto wybrać falownik uznanej marki. 

Czołówka producentów falowników w Rankingu PV

Producent falowników Ilość punktów w Rankingu PV
Fronius10
SolarEdge10
Huawei10
SMA Solar10
Growatt8
Sofar solar8
Schneider6
Delta6
ABB6

Dobry inwerter powinien cechować się wysoką sprawnością  oraz szerokim zakresem napięcia wejściowego. Ponadto powinien być kompatybilny ze wszystkimi rodzajami paneli PV. 

Gwarancja  

Poza kwestiami technicznymi wybierając ofertę fotowoltaiczną należy wziąć pod uwagę gwarancję na dany produkt czy usługę montażu. Co istotne okresy gwarancyjne mogą się znacznie różnić. Odmienne mogą być także warunki gwarancji. 

W Rankingu PV bierzemy pod uwagę gwarancję na:

 • panele fotowoltaiczne, 
 • uzysk / gwarancję wydajności paneli,
 • falownik,
 • montaż,
 • pozostałe komponenty instalacji. 

Największą punktację uzyskały oferty z gwarancją co najmniej 20-letnią. 

Oferta na fotowoltaikę – na co jeszcze zwrócić uwagę? 

Od firmy przedstawiającej ofertę na fotowoltaikę wymagaj zaprezentowania klarownych informacji, nie tylko dot. kosztów instalacji, ale i jej parametrów technicznych. 

Oferta powinna zatem zawierać szczegółowe dane nt.:

 • komponentów instalacji fotowoltaicznej,
 • okresów gwarancyjnych,
 • kosztów zestawu PV jego transportu oraz montażu. 

Posiadając takie dane ocenisz, jaki jest stosunek jakości do ceny. Firmę oferującą fotowoltaikę możesz także poprosić o wstępną kalkulację zwrotu z inwestycji. 

Wybierając ofertę fotowoltaikę zwróć uwagę także na:

 • serwis 

W jakim czasie firma gwarantuje, że w razie awarii podejmuje się czynności naprawczych. Zapytaj, czy oferuje darmowy audyt po zamontowaniu instalacji. Dowiedz się, czy czynności konserwacyjne są wykonywane bezpłatnie. 

 • jakość obsługi klienta

Dobra firma zapewne już na etapie zakupu zaproponuje Ci dedykowane doradcę. Standardem jest już darmowy audyt przed montażem. Wiele firm oferuje także bezpłatną pomoc w uzyskaniu dofinansowania na fotowoltaikę oraz załatwienie formalności w zgłoszeniu instalacji do dystrybutora energii elektrycznej.

 • obszar działalności firmy 

W ostatnich latach przybyło mnóstwo firm, które oferują sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznej. Zwróć zatem uwagę, czy fotowoltaika to jej specjalizacja, czy tylko jedna z wielu obszarów jej działalności. 

 • opinie o firmie 

Opinie o danym przedsiębiorstwie znajdziesz w internecie (fora internetowe, wizytówka firmy Google, opinie na Facebooku). Możesz również popytać wśród znajomych. 

Podczas pierwszego spotkania z przedstawicielem firmy poproś o przedstawienie przykładowych zrealizowanych już inwestycji. Wiarygodna firma powinna mieć ich koncie co najmniej kilkadziesiąt. 

Podsumowanie:

 1. Najważniejszym elementem instalacji PV są panele, dlatego zwróć uwagę na ich producenta, rodzaj i moc. 
 2. Oszczędności nie warto szukać także przy wyborze falownika, czyli “serca” instalacji. 
 3. Wybierając ofertę zwróć uwagę na okresy gwarancyjne, serwis, obsługę klienta oraz opinię o firmie. 

Dodaj komentarz

Inne artykuły

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Bez wątpienia zarówno prawidłowy montaż modułów fotowoltaicznych, jak ich położenie przekłada się na

13.02.2022

Autor: Agnieszka Książek

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Obecnie na rynku fotowoltaicznym największą popularnością cieszą się panele polikrystaliczne oraz mo

30.11.2021

Autor: Agnieszka Książek

Fotowoltaika dotacje, czyli jak zmniejszyć koszt instalacji?

Fotowoltaika dotacje, czyli jak zmniejszyć koszt instalacji?

Inwestycja w fotowoltaikę niesie ze sobą oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. By jedna

20.08.2021

Autor: Agnieszka Książek

Zobacz inne artykuły